İletişim

Telefon : (+90) 252 363 99 88
Email : remzikazmaz@kazmaz.av.tr

Av. Remzi Kazmaz

Avukat & Arabulucu

Biyografi

1954 Rize doğumlu, evli ve üç çocuk babasıdır. İlk, orta, lise ve Eğitim Enstitüsü’nü Rize’de okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup; otuz yıla yakın bir süredir avukatlık mesleğini sürdürmektedir.

Çaykur Rizespor’un hukuk danışmanlığını ve Yönetim Kurulu üyeliğini yapan Av. Remzi Kazmaz, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Disiplin Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Kamuoyunda bilinen Gazi Davası, Fırtına Vadisi Davası gibi toplumu yakından ilgilendiren birçok konuda “İnsan Hakları ve Çevre Hukuku” alanında gönüllü çalışmalara yaparak; ülke yararına hukukun ve adaletin tecellisinin sağlanmasına yardımcı oldu.

Avukatlık mesleğinin yanısıra yazar ve sinema yönetmeni olan Av. Remzi Kazmaz’ın yayınlanmış birçok kitabı ve yüzlerce makalesi bulunmaktadır.

Yönetmenliğini yaptığı “Vatandaş Mustafa – Gereği Düşünüldü- Aşkın Mabedi – Lazutlar – Hemşin” filmleriyle birçok ödül aldı.

Tarihi ve kültürel varlıklarımızın korunması amacıyla yapmış olduğu “Antik Halikarnassos ve Kehanetler Ülkesi Didyma” filmeleriyle uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı. Baro ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle dünya çapında açtığı imza kampanyasıyla 119 bin imza toplayarak, “Yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin ve kültür varlıklarının Türkiye’ye iadesi” için TBMM’de soru önergeleri verdirdi. Dönemim Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’la uluslararası yazışmalar başlattı.

Uluslararası Turizm Fuarlarında yaptığı çalışmalarla Bodrum, Didim ve Ege Bölgesinin tanıtımında ve turizmin gelişmesinde katkı sağladı.

“Söz Savunmanın” adlı televizyon programında toplumsal sorunlara yer verdi.

HUKUK, SANAT, SPOR ve SİYASET insanı olan Av. Remzi Kazmaz Yerel Yönetimler alanında bir çok belediyenin danışmanlığını yaptığı gibi; Karadenizliler Derneği, Çay Der, Rize Vakfı, Belgesel Sinemacılar Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Bodrum Çevre Platformu gibi birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.